Atatürk Olmasa Ne olurdu

Atatürk olmasaydı ülkemiz ne olurdu, Türkiye nasıl olurdu

Çanakkale Zaferi olmazdı.

Çanakkale Zaferi olmasaydı İngiliz, Fransız, Ruslardan oluşan itilaf devletleri, savaşı planladıkları üzere en çok 17 ayda zaferle bitirir. Rus çarlığı haşmetle sürer, İstanbul / Boğazlar Rusların eline geçer, Sevr antlaşmasının şartları gerçek olurdu.

Trablusgarp ve Balkan harpleri yenilgilerinden sonra morali sıfır benliği yok olmuş ezik ve bitik Türklük için destan devri kapanır.

Dünyanın hiçbir esir milletinde emperyalizmin baskısı altında, milli kurtuluş fikri oluşamaz ve hareket gelişemez. Çarlık Rusya yıkılmasaydı Orta Asya ve Kafkasya’daki Türkler kısa süreli de olsa bağımsız devlet kuramazdı.

Çanakkale savunması dominyon sömürgelerde bağımsızlık ve haysiyet şuurunu uyandırdı

Atatürk olmasaydı orduyu politika dışında tutmak mümkün olmazdı. İkinci büyük Millet Meclisinde bu prensip tatbik edildi. Bu durumda olanlar ya asker ya Milletvekili oldular. Atatürk olmasaydı üzerinde çağın damgası olan hiçbir hareket ve müesseseyi maziden koparıp kuramazdık. Ya hep ya hiç aydınlığını onda bulduk

Milliyetçilik duygusundan yoksun kalmaya devam edecek, eşiğinde olduğumuz ümmetçilik kazanına düşecek, hiçbir zaman sağlam olamamış bir din kardeşliği kisvesi altında ya Arap ya Acem şoven milliyetçiliği potasında kaynayacaktık. Araplaşma – araplaştırma düzeni (URUBE)’nin hammaddesi olacaktık.

Atatürk olmasaydı, Türkiye zamanın şartları içinde Bolşevik rejimini kabul edebilirdi.

Atatürk olmasaydı, kadın hak ve hürriyetleri öteki işlam ülkelerinin şartları içinde kalacaktı.

Atatürk olmasaydı, Devlet, hayat idare-i maslahat (yaşanılan günü kurtarma) Maslahat-amiz illetinden kurtarılamazdı.

Atatürk olmasaydı, Kurtuluş mücadelesi süreci içerisinde gerçek hürriyet ve istiklâllimizi imkansız kılan tatbik, safhasındaki bütün dünyanın Ermenilerle ilgili almış olduğu kararı hak-adalet-tarih hakikatleri içinde lehimize sonuçlanması asla mümkün olmayacaktır.

Atatürk olmasaydı, sanat ve sanatçının değeri bugünkü değerine gelemezdi. Toplum içinde sanatkarı özlenen mevki, makamların üstünde görmek ve bunu tescil ettirmek o günlerde ancak ona has bir özellikti.

Atatürk olmasaydı bizler ve bizden sonrakiler, şahsi tercihini bir tarafa iterek, milleti için değişmesi şart bir çağ sanatı anlayışı adına fedakarlık örneği gösteremezdi.

Atatürk olmasaydı, bizi benliğimize kavuşturan gerçek tarihimizden de cehaleti yenmek için tek dayancımız olan Türk alfabemizden mahrum kalırdık.

Atatürk olmasaydı, bugün ülkemizdeki hümanizm kuruluşları ya hiç olmaz, olsalar bile yasal statüyü koruyamaz, içe açık dışarı kapalı kalmaya mahkum ve mecbur olurduk.

Milletin imkanlarının devlet hayatında daima göz önünde tutulması, lüks- gösteriş-şatafattan uzak, aynı zamanda vakarlı haysiyetli- zevkli, güzel-asil-cazibe olabilme yapısı devlet varlığına hakim onunla beraber gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğunun kaybettiği topraklar üzerinde bağımsız ve manda ferliği kabullenmiş 13 Devlet kurulur. Atatürk sayesinde bunlar ile “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesine uygun olarak dostluklar kuruldu.

Atatürk olmasaydı, yaşanılan şartlar ne olursa olsun, İstiklal ve hürriyet için açıkça ifadesi şart gayeleri devlet literatürüne o sokamazdık.

Atatürk olmasaydı, din ve maneviyatı akıl ve mantıkla böylesine bağdaştıran bir başka insan bulamazdık.

Atatürk olmasaydı, ülkemiz ve milletimiz üzerinde asırlarca oynanmış haksız, ahlaksız senaryoların tortularından kurtulamazdık.

Atatürk olmasaydı, Türk milleti için kusur olarak gösterilen haksız-yersiz-kasıtlı- mantıksız iddia ve kanaatler sonuna kadar yerinde kalacaktı.
Tek cümle ;

“Atatürk Olmasa Ne olurdu” üzerine 36 yorum

 1. Çok seviyesiz bulurum hep bu cümleyi. Atatürk büyük işlerin önderi olmuştur ancak sanki Atatürk olmazsa herşeyimiz sanki yerin dibine girecekmiş gibi davranmak çok yanlış. Daha önceki dönemlerde de bu ülke işgal edildi, saldırıya uyguladı. O dönem birisi çıktı ve ülkeyi kurtardı. Olay bu kadar basit. Atatürk olmasaydı bir başkası çıkar yine bu işin önderi olurdu.

  1. Anlamadığınız nokta da orası zaten. Bahsettiğin olay sana basit gelebilir. O senin küçük düşünmenden kaynaklanır. Ya Atatürk gibi birisi olmasaydı ne olurdu diye hiç düşünüp hesaba katmazsınız zaten. Atatürk bize Osmanlıdan kalan bir ülke bıraktı… Ya bırakmasalardı…

  2. Seninle senin seviyene inip konuşamam ama sana şunu söyleyeyim . Şuan kulladığın haklar konuştuğun dil kullandığın alfabe hepsini Gazi Mustafa Kemal ‘e borçlusun o sadece devlet kurup devletini işgallerden ve her türlü savaştan kurtarmadı hani diyorsun ya o olmasaydı başkası kurtarırdı diye evet biz bir milletiz illaki biri çıkıp devletinin başında dururdu ama kimse bu ülkeye Atatürk gibi bir devrim yaşatamazdı . Çünkü eminimki kimse onun kadar zeki olmazdı . O olmasaydı yaşıyor olabilirdin ama böyle yaşıyor olamazdın.Ne kadar anlatsamda anlamayacaksınız ona sevgi ve saygıda bulunmayacaksınız ama ben sizi allahın takdirine bırakıyorum .Keşke türkiyenin başında olsadı kadına şiddet kadına yada erkeğe istismar her türlü cinayet yaşanmasa .O olsaydı olmazdı ben biz kadınlar sokakta rahatca dolaşabilirdik o olsaydı ben dolmuşa bindiğimde bende özgecan gibi olurmuyum diye korkmazdım zaten bir kadına verilebilecek en güzel hediyeyi o verdi haklarımızı yani kısacası sus otur gerizekalı o olmasaydıda olurdu diye uluma salak sanki kendi bişey başarmış gibi konuşuyor..

 2. Ulu önder Atatürk’e saygım gerçekten de sonsuz ancak o olmasaydı Olcay’ında dediği gibi elbette bir başkası çıkar yine bu şanlı topraklarımızı savunurdu.Zira tarihtede örneği var.

  Herşeyden önce bu tarz soruları çok yanlış buluyorum.Eminim Mustafa Kemal Atatürk yaşıyor olsaydı bu tarz soruları soranlara çok kızardı.Atatürk olmasaydı ne olurdu yada askerler olmasaydı Atatürk ne yapardı?Eminim birçok kişiye de bu sorular saçmalıktan başka hiçbirşey değil.

  Herşey o kadar açık.Tek cevap Atatürk olmasaydı bir başkası olurdu.

 3. ne diyosunuz tabiki bu soru saçma ama cevabınız yanlış atatürk olmasaydı bir başkası olmazdı atatürk senin için için olümü göze ald ama boşuna almış sizin gibi hainler var işte bu ülkede

 4. allah sizinbelanızı versın . başkası olurmuş atatürk olmasada olurmuşş.lan o büyük zat ATA olmasaydı sen burda böle olurmuydun hain vatan hainiii şükret halineee kemikleri sızlıyodur başkası olurmuşslk delırcem ya o olmasaydı sende olmazdınn

 5. Bu soruyu soran kafaya sormak lazım acaba hayatında hic Osman Gazi omasaydı biz burada olurmuyduk, Atatürk diye biri olurmuydu diye sormuşmudur? Ya da daha gerilere gidip eski türk büyüklerinden kaçını hatırlıyordur, anasını çinlilerden kurtaran büyük türkleri tanıyormu acaba? bu tarz yaklaşımlar insanları bölmek için kullananların kullandıkları silahtır.

 6. ewt atatürk olmasa yine sen olurdun ama allah bilir hangi ülkenin boyundurlugu altında yaşıyo olurdun.. annen yine aynı olurdu ismin yine ahmet mehmet ayşe herneyse ama babn kim olurud ırkın ne dini ne bide bunları düşünün küçük aptallar

 7. KEMALİZM
  adı altında yorum yapan kardeşim
  tüm kürt kökenli vatandaşların terör örgütü ile bir bağlantısı olacak diye bir kaide olmdığını altını çizerek sana ve böyle düşünen herkede hatırlatmak isterim.saygılar

 8. Ata’mız olmasaydı Bu vatanın yarısı Amerikan Mandası Yarısı İngiliz Karısı olurdu..Zamanında Her Önderin Yaptıkları var,belli padişahlar belli paşalar belli ağalar vs..Ama vatan topraklarını karış karış yavurlara verirken hainler Tek ATAmız ve yandaşları mani olmuştur,özgürlüğümüze kavuşturmuştur..kürt ayrımı bu konuda yapmak büyük cahillik aptallıktır..soysuz olan soyunu inkar eder haddinizi biliniz!!

 9. eğer ki Peygamberimiz olmasaydı atatürkün babası da papa jean paul yada rus çarı birisi olabilirdi!..

 10. Atatürk olmasa kimse çıkıpta “Milli Şuuru” bilinçlendirmezdir. Bırakın bu boş lafları. Her dönem bir lider kesinlikle çıkartmıştır Türk Milleti. Kurtuluş Savaşının yaşandığı dönemin, dönemimizin, ve gelecek dönemin lideri Başbuğ Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRKtür. Eğer bu günlerimizde ulu önderin yolundan gitmez isek, sonumuz vasattır.

  Ey Türk Gençliği!

  Birinci vazifen…

 11. Atatürk olmasaydı bir başkasının olacağı çok saçma. O dönemde kimse “haydi gidip şu ülkeyi canımız pahasına kurtarmaya çalışalım” demek için sıraya girmiyordu. Herkesin bu devletten kaçtığı, herkesin Osmanlı’dan bir pay almaya çalıştığı o karanlık dönemde ışığı getirmeye cesaret eden tek kişi Ata’mız oldu, o olmasaydı kimse olmazdı.

  Eğer tersini savunuyorsanız alın savunmanız sizin olsun; ama bu halkın damarlarında akan kan, hala O’nu hatırlıyor!

  1. ulan ****
   1- daha Şehinşah’ın adını doğru bilmiyorsun
   2- Sen böyle rahat yaşayamazdın.
   3- Maraş ve Urfa Atatürk’ün getirdiği milliyetçilik ruhu sayesinde kurtuldu
   4- Senin gibi insansı primatlar tarihini bilmeden boktan boktan konuyor
   5- Tarihini düzgün öğren vatan haini

 12. Daha adil bir devlet olurdu. Osmanlı üstüne devlet sistemi varmıydı ki kalkıpta bu hale geldik.

 13. yaaaaa ataturk olmasaydıı sızın gıbı bos beyınlıler bu ulkede boyle rahatt yorum yapamazdıııı o canı pahasınaa donarakkk kar ustunde nober tuttu sızın bı taraflarınız sımdıı sıcakta boyle rahat uyusun dıeee hala atamıza laf edıyosunuzzz nankorler yazıkkk beeeee bırakın rahat uyusun nankorlerr

 14. atatürk olmasaydınız elinizi kolunuzu sallay salaya gezwmezdin hatırlatıyım ataturk olmasaydı bu kadar rahat davranamazdınız !!

 15. Atatürk hiç kimseyle kıyaslanmaz onun bizim için yaptığı fedakarlığı yapmazlar şimdide görüyoruz zaten yani bu zamanda ! o yüzden akıllı olun tarihini bilmeden olmaz Atatürk olmasaydı bir başkası olurdu evet ama o asla MUSTAFA KEMEAL gibi olmazdı ! Ölümüne kendini adamazdı ! kim adar ki kendini vatan için sayılacak kadar azdır işte biz o nadir kişilerden biri olan MUSTAFA KEMEAL e rastladık. O, türkler için büyük bir şanstı ! Sizde değerini bilin !

 16. çççççççççççççççççççççççççççççççççççççççoooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkk uzun ödevime yazıcam ben bunu hemde 10 satır o ise 1000 sadece yaına 3 sıfır ekliyorsun

 17. Atatürk olmasaydı ülkemiz ne olurdu, Türkiye nasıl olurdu

  Çanakkale Zaferi olmazdı.

  Çanakkale Zaferi olmasaydı İngiliz, Fransız, Ruslardan oluşan itilaf devletleri, savaşı planladıkları üzere en çok 17 ayda zaferle bitirir. Rus çarlığı haşmetle sürer, İstanbul / Boğazlar Rusların eline geçer, Sevr antlaşmasının şartları gerçek olurdu.

  Trablusgarp ve Balkan harpleri yenilgilerinden sonra morali sıfır benliği yok olmuş ezik ve bitik Türklük için destan devri kapanır.

  Dünyanın hiçbir esir milletinde emperyalizmin baskısı altında, milli kurtuluş fikri oluşamaz ve hareket gelişemez. Çarlık Rusya yıkılmasaydı Orta Asya ve Kafkasya’daki Türkler kısa süreli de olsa bağımsız devlet kuramazdı.

  Çanakkale savunması dominyon sömürgelerde bağımsızlık ve haysiyet şuurunu uyandırdı

  Atatürk olmasaydı orduyu politika dışında tutmak mümkün olmazdı. İkinci büyük Millet Meclisinde bu prensip tatbik edildi. Bu durumda olanlar ya asker ya Milletvekili oldular. Atatürk olmasaydı üzerinde çağın damgası olan hiçbir hareket ve müesseseyi maziden koparıp kuramazdık. Ya hep ya hiç aydınlığını onda bulduk

  Milliyetçilik duygusundan yoksun kalmaya devam edecek, eşiğinde olduğumuz ümmetçilik kazanına düşecek, hiçbir zaman sağlam olamamış bir din kardeşliği kisvesi altında ya Arap ya Acem şoven milliyetçiliği potasında kaynayacaktık. Araplaşma – araplaştırma düzeni (URUBE)’nin hammaddesi olacaktık.

  Atatürk olmasaydı, Türkiye zamanın şartları içinde Bolşevik rejimini kabul edebilirdi.

  Atatürk olmasaydı, kadın hak ve hürriyetleri öteki işlam ülkelerinin şartları içinde kalacaktı.

  Atatürk olmasaydı, Devlet, hayat idare-i maslahat (yaşanılan günü kurtarma) Maslahat-amiz illetinden kurtarılamazdı.

  Atatürk olmasaydı, Kurtuluş mücadelesi süreci içerisinde gerçek hürriyet ve istiklâllimizi imkansız kılan tatbik, safhasındaki bütün dünyanın Ermenilerle ilgili almış olduğu kararı hak-adalet-tarih hakikatleri içinde lehimize sonuçlanması asla mümkün olmayacaktır.

  Atatürk olmasaydı, sanat ve sanatçının değeri bugünkü değerine gelemezdi. Toplum içinde sanatkarı özlenen mevki, makamların üstünde görmek ve bunu tescil ettirmek o günlerde ancak ona has bir özellikti.

  Atatürk olmasaydı bizler ve bizden sonrakiler, şahsi tercihini bir tarafa iterek, milleti için değişmesi şart bir çağ sanatı anlayışı adına fedakarlık örneği gösteremezdi.

  Atatürk olmasaydı, bizi benliğimize kavuşturan gerçek tarihimizden de cehaleti yenmek için tek dayancımız olan Türk alfabemizden mahrum kalırdık.

  Atatürk olmasaydı, bugün ülkemizdeki hümanizm kuruluşları ya hiç olmaz, olsalar bile yasal statüyü koruyamaz, içe açık dışarı kapalı kalmaya mahkum ve mecbur olurduk.

  Milletin imkanlarının devlet hayatında daima göz önünde tutulması, lüks- gösteriş-şatafattan uzak, aynı zamanda vakarlı haysiyetli- zevkli, güzel-asil-cazibe olabilme yapısı devlet varlığına hakim onunla beraber gelmiştir.

  Osmanlı İmparatorluğunun kaybettiği topraklar üzerinde bağımsız ve manda ferliği kabullenmiş 13 Devlet kurulur. Atatürk sayesinde bunlar ile “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesine uygun olarak dostluklar kuruldu.

  Atatürk olmasaydı, yaşanılan şartlar ne olursa olsun, İstiklal ve hürriyet için açıkça ifadesi şart gayeleri devlet literatürüne o sokamazdık.

  Atatürk olmasaydı, din ve maneviyatı akıl ve mantıkla böylesine bağdaştıran bir başka insan bulamazdık.

  Atatürk olmasaydı, ülkemiz ve milletimiz üzerinde asırlarca oynanmış haksız, ahlaksız senaryoların tortularından kurtulamazdık.

  Atatürk olmasaydı, Türk milleti için kusur olarak gösterilen haksız-yersiz-kasıtlı- mantıksız iddia ve kanaatler sonuna kadar yerinde kalacaktı.
  Tek cümle ;

 18. ben atatürkü çok seviyorum keşke aramızda olsaydı bütün yorum atanlar gerizekalı zaten ben onlara uymuyorum atatürk olmasaydı görürdünüz zaten o lafları ben size katılmıyorum.

 19. Çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim. Atatürk olmasaydı asla ve asla bu ülke bugünkü gibi çağdaş olamazdı.Ya Yunanlıların olurduk ya Arapların. Hala şeriatla yönetilebilme ihtimalimiz beni deli ediyor,tüylerim diken diken oluyor.

 20. Bazı troller yine sallayıp tutmuş. Sanki tarihten geliyorlarmış gibi. Örneği var diye bir başkası gelebilirdi, olabilirdi derdindeler. Okuduğunuz tarihesokuyum kim öğrettiyse artık…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir