Hayat Tecrübe

Merhaba Arkadaşlar bu konuda size belki hiçbirşey belkide çok şey öğreteceğim, diyeceklerim  her kesime uysada aslında geliştiriciler, ay pardon pardon “developerlar”  için.

Bunca zamandır geliştirmesini üstlendiğim projelerde maksimum 7 – 8 (diyeyim yalan olmasın) jquery eklentiyi hazır alıp kullanmışımdır, hep kendim yazmak istedim ve yazdım. Sadece teslimatı yaklaşan projelerde
yetiştiremeyeceğim eklentileri hazır kullandım. Buna da takıntı diyebiliriz.

Şimdi asıl olay burda “bu takıntı bana yararı ve zararı”

Takıntı’nın olumlu yanları :
1 – Araştırmacılığın artıyor çünki yazman gereken eklenti için bilmediğin fonksiyonlar / özellikler gerekiyor onları araştırıp buluyorsun.
2 – Birden çok sorunla karşılaşıyorsun ve bu sorunları araştırmacılığın ile çözüyorsun ve hiç unutulmayacak bir bilgi oluyor “Tecrübe ile kazanılmış bilgi”
3 – Eklentiler birden çok kullanıcıya ve olaya karşı yazıldığı için kod ağırlığı fazladır o yüzden kendin yazman daha hafif ve performanslı(becerebilirsen) olacaktır

Takıntı’nın olumsuz yanları :
1 – Bir insan otogalerilere gider, bir araba beğenir, ona aşık olur ve o arabanın kusurlarını görmez.
Yani kendi eklentilerinizin kötü yanlarını görmezsiniz(görmezden gelirsiniz).
2 – Çok fazla zaman harcarsınız
3 – Laf kalabalığı // Fuzuli konuşan arkadaşlarınız çıkacak ve diyecek ki “Hey dostum amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok” bu tarz insanlar hep konuşur hep konuşur hiç susmaz siz bunlara “yav he he” deyip geçin.

Eğer bu adamlara uyarsanız siz nasıl bir geliştirici olacaksınız?

Genel

1 – Bilgiyi öğrenip kendinize saklarsan yanlışa düşmüşsündür.
2 – Egonu azalt, herşeyi biliyormuş tavrından kurtul.

vs vs vs. yeni tecrübeler edindikçe ekleme yapacağım.

 

“Hayat Tecrübe” üzerine 3 yorum

  1. Sen yanılmıyorsam olaya jquery eklentileri gözünden bakmışsın ama ben genel olarak derim ki binlerce kişinin kullandığı ve sürekli geliştirilen eklentileri kendi yazdığım koda tercih ederim. jQuery 1.4.2’de kullandığın fonksiyonlar 1.8.3’de deprecated olabilir. Bu da geliştirici için ek mesai demek, spesifik eklentiler için hazır çalışmaları kullanmak bu yüzden daha iyi.

  2. merhaba hocam bu eklentilerin isimleri neler merak ettim bende genelde hazır kullanıyorum , düzenli olarak blogunuzu takip ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir