Psd’yi css ve html’e aktarırken vazgeçemediklerim

Bu yazıda psd to css yaparken yani var olan bir psd yi css’e ve html’e aktarırken kullandığım programları anlatacağım.

Konu hakkındaki ata sözü “Her yiğinin farklı bir yoğurt yeyişi vardır”.

1 – Netbeans

Netbeans css , js , php programlaması için mükemmel bir kolaylık sağlıyor. Auto complete’den öte kısa yol tuşları ile taşıma , kopyalama , silme komutları bana çok hız katıyor. Netbeans şuan kadar ücretsiz bir program ama sun’ı oracle’nin alması sebebiyle yakında paralı olurmu bilmiyorum.

Netbeans indirmek için : Netbeans

2 – Colorpic

Colorpic renki belirleme programıdır. Her bir proje için yeni bir renk paketi oluşturup kayıt edebilirsiniz ve böylece güzel bir renk arşiviniz olur. Ben bir psd to css yaparken öncelikle tasarımı png olarak kayıt ederim sonra firefox’a atar ve renkleri bulma konusunu colorpic ile yaparım.

Colorpic’i indirmek için  :  Colorpic

3 – Firefox ve nimetleri

3.a ) MeasureIt

Evet arkadaşlar css dökümü yaparken vazgeçemediğim ve bu eklenti olmadan css dökümü yapamadığım nadir eklentilerden biridir.  Tasarımın .png halini firefox’a atttığımda sitenin bazı parça yüksekliklerini , padding ve margin değerlerini bu program sayesinde belirliyorum. Ff’de measureIt’e övgüm için buraya bakabilirsiniz.

Eklentiyi kurmak için : MeasureIt

3.b) Firebug

İşte eklenti budur! ücretli bir eklenti olsa dahi ücretini öder kullanırım. Firebug’u anlatmaya ne benim klavyem yeter nede cümlelerim. Öyle profesyonel ve öyle kral bir programdır diğer programlar olsun Firebug olmasın ben css dökemem o kadar içime işlemiş ki sanki görsel editör olarak kullanıyorum . Allah kimseyi Firebug‘sız bırakmasın.

Eklentiyi kurmak için :  Firebug

4 VirtualBox

Ietester programının hataları yüzünden ve adobebrowserlab’ın sadece ekran görüntüsünü vermesi yüzünde artık bilgisayarıma virtualbox programını kurup içine orjinal ie6 ve orjinal ile7 kurdum ve artık yazdığım css’in hatalarını virtualbox ile test ediyorum. Kesinlikle öneriyorum.

Virtualbox’ı indirmek için :  VirtualBox


5 – Winamp

6 – İçecek (Su, çay, kola, sigara)

“Psd’yi css ve html’e aktarırken vazgeçemediklerim” üzerine 27 yorum

 1. Evet şuanda bende tavsiyeler üzerine indiyorum. Gerçi çok büyük projelerde görev almıyorum ama olsun umarım beğendiğim bir program olur ve sürekli kurtulurum. Normalde notepad++ kullanıyorum :}

 2. renk olayı için bende colorzilla kullanıyorum..

  web developer eklentisi içinde ölçümler için ruler ve ekran büyüklüğünü sık değiştiriyorum ben onun içinde resize var.

 3. Güzel bir paylaşım anlattıklarınızın bazılarını kullanıyordum ben, ama diğerlerinide araştırım mantığını çözeceğim inşaAllah

 4. Bu gün okadar site gezindim ama nihayet işi kolaylaştıracak programcıkları bulabildim.

  Elinize sağlık ve konunuzu + sitenizi bundan sonra takibe alıyorum vede iyi çalışmalar diliyorum size.

 5. hocam bilgisayara VirtualBox kurunca VirtualBox a 2 adet windows kurup birine ie7 diğerine ie8 mi kuruyorsunuz yoksa tek windowsa nasıl ikisini kurarım 🙂

 6. Merhaba,

  Bu güzel bilgi paylaşımınız için çok teşekkürler. Eğer imkanınız varsa, bir gün boş zamanınız olursa, bir adet basit bir eğitim videosu yayınlayabilirseniz, yeni mezun veya öğrenmek isteyen arkadaşlar çok faydalanacaktır.

  Teşekkürler, iyi çalışmalar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir